Detoks’a Hazırlık

Vücudumuz ani değişikliklere dayanıklı olsada, yavaş ve dengeli bir detoks yapmaya hazırlık süreci yaşamak önemlidir. Detox yapmaya hazırlık sürecinde ilk etapta azaltmamız, hatta tamamen bırakmamız gereken gıdaları şöyle sıralayabiliriz; İşlenmiş gıdalar, unlu mamüller, asitli içecekler, alkol, çok miktarda kafeinli içecekler, süt ve yoğurt hariç diğer süt ürünleri. Kırmızı et tüketimini de en aza indirgemek güzel bir detoks sürecine başlangıç için doğru bir adım olacaktır.

Her insan farklı olduğu için, herkesin vücudunun ihtiyaçları da farklıdır. Fakat burada hatırlamamız gereken en önemli nokta; asıl söz sahibinin vücudumuz olduğudur. Burada detoksa başlamadan önce bilmemiz gereken bir önemli nokta da hamilelik ve emzirme dönemlerinin detox içi uygun olmadığıdır. Ciddi bir hastalığı olanların da detox yapması önerilmez. Detox yapmadan önce hastalığı olanların doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Çünkü detoks yapmak tüketeceğimiz gıdalara bir süreliğine de olsa sınırlama getirmektedir. Detox yapmak, vücuda dinlenmesi, toksinlerden arınması ve enerji depolaması için bir fırsat verilmesi anlamına gelmektedir. Detokslanmak aslında vücudun doğasında vardır. Zararlı maddeler ve toksinler düzenli olarak vücudumuzdan atılır. Fakat sindirim ile ilgili sorunlar yaşandığında vücudumuzdaki zararlı maddeler birikir.

Detoks sırasında bağırsaklarımız daha rahat çalışmaya başlar, çünkü bağırsaklarımızın işi kolaylaşır. Dışkı, bir insanın genel sağlığı konusunda önemi bir ipucudur çünkü bağırsakların nasıl çalıştığının bir göstergesidir. Daha sık ve kolay tuvalete çıkmak bağırsaklarınızın faydalı besinleri daha kolay emiyor olduğunun bir işaretidir. Detoksa hazırlık sürecinin ne kadar olacağı da kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Vücudumuza bu sürece hazırlık için bir hafta ile bir ay arası bir süre tanıyabiliriz. Çünkü bu zaman dilimi, beslenme alışkanlıklarımız hatta yaşam biçimimiz ile değişiklik gösterecektir. Bu hazırlık sürecinde beslenme listemize alkali yiyecekleri, taze sıkılmış meyve suları ve sebzeleri eklememiz gerekir.

Bu zaman dilimini keyifli bir şekilde değerlendirmeliyiz, çünkü detox yapma kararını vermek, vücudumuza kendini yenilemesine bir fırsat sunmak için ilk adımı attığımız anlamına gelmektedir. Temiz, basit ve sağlıklı yiyeceklerle beslenerek hem sindirim sisteminizi rahatlatmış hem de size iyi gelen yiyecekleri keşfetmiş olacaksınız.

Yiyecek ve sağlık konularında yaşamınız boyunca size faydalı olacak beslenme alışkanlıkları edinmiş olacaksınız. Unutmayalım sağlıklı beslenmeye doğru attığımız her adım bizi çok daha olumlu değişimlere hazırlar.

Makale: Şebnem Uçarkuş

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.